3 Mart 2013 Pazar

LPI öncesi, LPI, LPI sonrası

              LPI yani Linux Professional İnstitute sınavı dünyaca kabul gören bir linux sertifikası alabilmek için girilen bir sınavlar dizisini oluşturuyor. LPI 101,102,201,202 .. şeklinde devam eden bu sınavlardan ilki olan LPI 101 sınavına girdik bu hafta sonu. Sınav Necdet Hocam vesilesiyle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde ve İstanbul'da olmak üzere iki gruba ayrı ayrı yapıldı.İstanbul'dan LPI Türkiye yetkilileri İsmail Yenigül ve Barış  Şimşek, sınav için Çanakkale'ye geldiler. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz.
              Biz hocamın önderliğinde yaklaşık bir okul dönemimizi bireysel olarak , sınav öncesindeki son iki haftamızı da grupça toplanıp birbirimize LPI kitabından çeviriler yaparak çalışmalarla geçirdik. Sınavla ilgili örnek sorular çokça ezber soru çıkacağı korkusunu uyandırmıştı çoğumuzda. Ve bunca komutun bunca parametresi nasıl ezberlenecek , nasıl bilinecek, çok detay var gibi pek çok soru vardı akıllarda. Ancak sınava girdiğimizde öyle olmadığını gördük. Çalışmıştık ve sorulanların hiçbirine de yabancı değildik. Bir takım yerler ikilemde kalmamıza sebep olmadı değil. Ama genel olarak baktığımızda çalışmalarımızın boşa gitmediğini düşünüyorum. Sınav sonucu ne olur bilmiyorum ama hepimiz çokça şey öğrendik. Ve hepimiz bilmediğimizi sandığımız şeyleri bile aslında bildiğimizi fark ettik. Bilmediğimiz yerleri de anladık. En önemlisi de çalışmak iyi geldi.
               Şimdi sıra LPI 102 de. Ona çalışmak ve onu başarmak gerek. Umuyorum ki LPI 101 sonucu hepimizin yüzünü güldürür. Ara vermeden LPI 102 çalışmalarına devam !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder